PAMiR7000

HOME | KONTAKT | KE STAŽENÍ | CHATA VERCHOVINA | PŮJČOVNA | ZPRÁVY Z AKCÍ

EXPEDICE 2023

EL SALVADOR A HONDURAS | 14 DNÍ (LEDEN)

SEVERNÍ ARGENTINA A CERRO LIBERTADOR SAN MARTIN 6380 M | 12 DNÍ (ÚNOR)

TO NEJLEPŠÍ Z MADAGASKARU | 17 DNÍ (DUBEN)

NEJKRÁSNĚJŠÍ PERUÁNSKÉ TREKY A PAMÁTKY SEVERU | 16 DNÍ (KVĚTEN)

PŘECHOD SIERRY NEVADY | ŠPANĚLSKO | 5 DNÍ (KVĚTEN)

KAPADOKIE A HORY ANATOLIE | TURECKO | 10 DNÍ (ČERVEN)

PERLY STŘEDNÍ ASIE - PAMÁTKY A TURISTIKA | UZBEKISTÁN, TÁDŽIKISTÁN, KYRGYZSTÁN | 12 / 15 DNÍ (ČERVENEC)

ŠTÍT MOSKEVSKÉ OLYMPIÁDY 5883 M, JIŽNÍ PAMÍR | TÁDŽIKISTÁN | 16 DNÍ (SRPEN)

TURISTIKA V ARMÉNSKÝCH HORÁCH Z POHODLÍ HOTELU | 9 DNÍ (ZÁŘÍ)

MERA PEAK 6476 M | NEPÁL | 17 DNÍ (ŘÍJEN)

OKRUH ZÁPADNÍ AFRIKOU - BENIN A TOGO | 12 DNÍ (LISTOPAD)

SEVERNÍ KAMERUN | 9 DNÍ (LISTOPAD/PROSINEC)

KAMERUNSKÁ HORA 4020 M A PRALESY STŘEDNÍ AFRIKY | 10 DNÍ (PROSINEC)

MOŽNOSTI SPOJENÍ AKCÍ BENIN A TOGO / SEVERNÍ KAMERUN / KAMERUNSKÁ HORA

EXPEDICE 2024

ŠTÍT KOMUNISMU 7495 M U PŘÍLEŽITOSTI 25 LET PAMIR7000 | TÁDŽIKISTÁN | 21 DNÍ (SRPEN 2024)

> PROGRAM CK > EXPEDICE 2023 > JIŽNÍ PAMÍR, ŠACHDARINSKÝ HŘEBEN

ŠTÍT MOSKEVSKÉ OLYMPIÁDY 5883 M | TÁDŽIKISTÁN

Jedna z významných horských oblastí Jižního Pamíru leží v uzlu štítů Moskevské Olympiády, Maršál Grečko, Bajkonur a Ozbrojených sil

Moskevská Olympiáda je relativně snadno dostupná trasou v jižní stěně nebo ještě lépe dosud nepopsanou trasou ve stěně západní. Zatím se přelezly jen náročné severní srázy.

Výhled z vrcholu není jen na okolní kopce v dolině Šitcharv, z nichž některé mají přes 6000 m, ale hlavní kulisou je afghánský Hindúkúš za řekou Pjandž, z našeho vrcholu coby kamenem dohodil

Mimo jiné si prohlédneme i Chorog, hlavní město Hornobadachšánské autonomní oblasti, která zabírá 48% rozlohy Tádžikistánu

Na úvod jako bonus absolvujeme dvoudenní přechod napříč Vančským hřebenem Pamíru jako vhodnou aklimatizaci

PAMiR7000

12. - 27. srpna (16 dní)

24 900 Kč plus letenka cca 14 až 18 000 Kč

minimální počet účastníků 6

UPOZORNĚNÍ
Horské aktivity a horolezectví jsou rizikové sporty s rizikem osobního zranění či poškození či ztráty majetku. Účastníci si toho musí být vědomi a přijmout toto osobní riziko a nést jeho případné následky. Ačkoliv se CK maximálně snaží vyvarovat se jakýchkoliv změn v programu, tyto nelze u expedičních zájezdů nikdy zcela vyloučit. Proto si vyhrazujeme právo operativně měnit program na místě dle změn letových řádů, politické nestability či přírodních katastrof a vlivů. Je nutné si uvědomit, že jsou věci, které CK nemůže ovlivnit, a proto Vás žádáme o pochopení a trpělivost.

Program

1. den odlet do Dušanbe. Přesun bude probíhat nejspíše přes Istanbul

2. den přílet do Dušanbe nad ránem, vyzvednutí našimi džípy a odjezd do Hornobadachšánské autonomní oblasti (povolení do GBAO zajistí CK). V roce 2023 zvolíme poněkud jinou logistiku. Pojedeme do města Vanč (cca 10-11 hodin jízdy), cestou zastávka na snídani a oběd, nocleh v hotelu/homestay s večeří a snídaní, vyzvednutí plynových bomb, odpolední procházka po městě Vanč, které je střediskem stejnojmenného okresu

3. den dvoudenní aklimatizační trek přes Vančský hřeben Pamíru. Vyrazíme přímo z města Vanč a stoupáme pod sedlo Gušchon, nocleh ve stanu. Jdeme nalehko, protože většinu věcí necháme v autech.

4. den přechod sedla Gušchon 4365 m a sestup do vesnice Žamag v dolině řeky Jazgulem, odpoledne přejezd do chorogu (4 hodiny), nocleh v Chorogu, hlavním městě GBAO

5. den přesun do doliny Váchánu se zastávkou na pevnost Kachkacha na afghánské hranici do kišlaku (vesnice) Šitcharv, odkud vyrazíme dolinou Šitcharv vzhůru, nocleh ve výšce okolo 3100 m

6. den výstup na soutok zdrojnic Šitcharvu na výšku 3600 m, aklimatizační bod

7. den celodenní aklimatizace nalehko pod ledovec Šitcharv (8 km na výšku 4600 m), odkud uvidíme hlavní vrcholy doliny, návrat na 3600 m na nocleh

8. den výstup k jezeru 4400 m a zbudování základního tábora

9. den výstup do high campu cca 5000 m

10. den výstup na vrchol štítu Moskevské Olympiády

11. den rezervní den

12. den rezervní den

13. den sestup dolinou Šitcharv

14. den odjezd do Chorogu, nocleh v Chorogu

15. den celodenní jízda do Dušanbe, večerní příjezd do Dušanbe

16. den ranní odlet domů

PAMiR7000

Cena zahrnuje: Letenka do Dušanbe a zpět, veškerá pozemní logistika pohodlnými džípy, všechny permity nutné pro výstup (GBAO permit), ubytování dle programu v Chorogu se snídaní a večeří (2 noci) a Dušanbe (1 noc), satelitní telefon (použití zpoplatněno), český horský průvodce celou dobu expedice přítomen se skupinou (jazykové vybavení plynulá angličtina, plynulá ruština), ročenka VERTIGO, organizační zabezpečení, sleva až 30% na vybavení PAMIR7000 (neplatí pro spací pytle), mapové a informační materiály.

Cena nezahrnuje: případné další noclehy, jiné poplatky a služby, plynové bomby

SLEVY A STORNO Řídí se obecnými předpisy Pamir7000. Naleznete na našem webu.

PAMiR7000

LETENKY Vše zde uvedené o letenkách vychází ze všeobecných podmínek CK, ale protože víme, že je nikdo nečte, tak ještě jednou: letenky jsou předmětem vztahu klient - letecká společnost. CK nijak do tohoto vztahu nevstupuje a už vůbec není tím, kdo klientovi letenku prodal. Tím je vždy letecká společnost. CK pouze v zastoupení kupuje pro klienty letenky na účet i jméno klienta (letenku ani nemůže CK nakoupit a pak prodat, protože letenka se vždy kupuje na konkrétní jméno cestujícího). Tuto práci dělá CK navíc a to zdarma - klient letenku obdrží za cenu, za kterou ji letecká společnost vystavila. Přínosem pro CK je skutečnost, že si takto pohlídá stav, kdy všichni budou mít koupenou letenku na správné datum i let. Stejně tak CK pouze přepošle veškeré informace, které k leteckému přesunu od letecké společnosti obdrží a není nijak schopna ověřit jejich úplnost a správnost. U leteckých zájezdů začíná program zájezdu až na letišti v cílové zemi po průchodu hraniční a celní kontrolou a tamtéž končí. Opravdu tedy nemůže CK ovlivnit, zda letecká společnost pošle úplné a správné pokyny, stejně jako kvalitu jídla v letadle, případně pohodlí na letištích. Toto není předmětem práce CK. Pokud někdo uvedenému nerozumí, případně nechce rozumět, rádi mu přepošleme letový řád k zájezdu a dotyčný si dle něj může sám letenku zakoupit, případně si vyhledat jinou, výhodnější, ale vždy tak, aby byl v cílove destinaci nejpozději zároveň s příletem skupiny a odlétal nejdříve s odletem skupiny.

NÁROČNOST
Jedná se o středně náročnou vysokohorskou akci, která zahrnuje výstup pětitisícový vrchol. Akce zahrnuje pohyb po ledovci, který má ovšem jen minimum trhlin. Akce vyžaduje znalost práce s mačkami, cepínem, úvazkem a základní práce s lanem - jednoduše už byste předtím měli někde na ledovci být a umět si nasadit mačky, sedák a navázat se na lano případně odjistit jiného člena expedice. Během treku a výstupů se očekává aktivní součinnost všech účastníků expedice, nikoli jen pasivní přístup typu: udělejte všechno za mně a já si pak dojdu na vrchol.

VEDOUCÍ
Český horský průvodce dle platné legislativy ČR se znalostí vedení skupin v horách a poskytnutí první pomoci v horách. Znalost angličtiny a ruštiny (plynule).

PAMiR7000

POČASÍ
V období naší návštěvy je na Pamíru tzv. Pamírské léto - jediné období, kdy lze v těchto horách rozumně působit.

JAK SE SBALIT
Doporučujeme jeden velký batoh na expedici, se kterým se pak budeme pohybovat celou dobu. Malý batoh nevyužijete. Doporučujeme použít pytel na přepravu letadlem pro ochranu Vašeho batohu (viz náš e-shop).

UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
Během příjezdu a odjezdu budeme spát v jednoduchých hotelích se zajištěnou stravou dle programu, jinak ve vlastních stanech (možnost zapůjčení v CK) a vařit si na vlastních vařičích z vlastních zásob. V dolinách Pamíru nečekejte jakýkoliv servis.

PAMiR7000

KOMUNIKACE A ELEKTŘINA
V horách bude jediným spojením satelitní telefon.

JAZYK A ČAS
Ve oblasti se mluví tádžicky a rusky. Časový posun je plus 3 hodiny.

ZDRAVÍ
Vedoucí akce je proškolen Horskou službou ČR pro poskytnutí první pomoci v horách. Má s sebou klasickou lékárničku. Každý je povinen mít s sebou osobní lékárnu s následujícím složením: obvaz obyčejný i elastický, náplasti, léky proti horečce (Paralen), bolení hlavy (Ibuprofen) a průjmu (Endiaron, Reasec, Imodium, Ercefuryl či jiné). Na akci není problém s kvalitou pitné vody. Na akci není nutné žádné očkování, ale doporučujeme žloutenku A+B, jako ostatně na všechny akce.

PAMiR7000

POJIŠTĚNÍ
Pro horské aktivity doporučujeme pojištění přes Český horolezecký svaz, které vyřídíte online na www.horosvaz.cz. Naopak důrazně NEDOPORUČUJEME pojištění u Alpinverein. Důvody naleznete ZDE. To nemluvíme o tom, kolik organizací dnes OEAV nabízí a dokonce si na to platí reklamu v médiích - zda je to o byznyse nebo o službě horalům a horolezcům - nechť každý zváží sám.

NADMOŘSKÁ VÝŠKA
Na expedici se budeme pohybovat ve středních nadmořských výškách do 6000 m. Je vhodné aby účastníci již měli nějakou zkušenost s výškou za sebou. Pro vyvarování se problémům budeme postupovat pomalu a dodržovat pitný režim. Vedoucí akce má zkušenosti s opakovaným vedením skupin v nadmořských výškách okolo 7000m. CK zakazuje a naprosto se distancuje od laické aplikace léků na výškovou nemoc (Dexamethason, Nifedipin) či „preventivního“ užívání diuretik (Diluran) samotnými účastníky expedice, ať už ve formě tablet či injekcí. Jakékoliv problémy způsobené porušením tohoto pravidla nebude CK řešit.

PAMiR7000

VYBAVENÍ
Seznam doporučeného vybavení bude zaslán přihlášeným účastníkům. Všichni účastníci mají možnost nákupu vybavení PAMIR7000 se slevou cca 30% (velkoobchodní ceny) a dále zvýhodněného nákupu se slevou až 30% vybavení značek Pinguin, Singing Rock, Grivel, Lanex. Mačky, cepíny, přilby, karabiny či úvazky je možné půjčit v půjčovně CK – viz odkaz Půjčovna.

VÁHOVÉ LIMITY ZAVAZADEL
Standardně 30 kg odbavených zavazadel a 8 kg příručního zavazadla. Upřesníme po nákupu letenek dle pravidel konkrétní letecké společnosti.

VÍZA A POVOLENÍ
Tádžikistán zavedl bezvízový styk pro občany ČR.

MÍSTNÍ ÚTRATA
Na místě počítejte s běžnou osobní útratou za jídlo a pití. Doporučujeme kapesné cca 100 EUR. Plynové kartuše budeme objednávat předem za cenu kolem 10 USD za 230-250 gr.

Formality: na výpravu je nutný cestovní pas platný do září 2023. Zájemce o účast vyplní přihlášku a odešle ji do CK (stačí elektronicky), dále postupuje dle pokynů CK. Platbou zálohy se klient stává účastníkem expedice s rezervovaným místem (nikoliv sepsáním smlouvy). Doplatek musí být zaslán nejpozději 40 dní před odjezdem. V opačném případě zaniká nárok na slevy a klient riskuje vyloučení z expedice bez nároku na náhradu. Platba za letenku proběhne do 5 dní od vydání pokynu CK k platbě (záleží na libovůli letecké společnosti), cenu letenky nelze vzhledem k vývoji cen ropy nijak předpovědět.

PAMiR7000

DRUHOU POLOVINU FOTEK POSKYTL LASKAVĚ ZDENDA BOUDA

copyright PAMIR7000, anno 2022