PAMiR7000

HOME | KONTAKT | KE STAŽENÍ | CHATA VERCHOVINA | PŮJČOVNA | ZPRÁVY Z AKCÍ

EXPEDICE 2022

TO NEJLEPŠÍ Z GUATEMALY | 14 DNÍ (LEDEN)

NA NEJVYŠŠÍ HORU KARIBIKU | DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA | 9 DNÍ (LEDEN)

POHODOVÁ GAMBIE | 9 DNÍ (ÚNOR)

VELKÝ OKRUH POBŘEŽÍM SLONOVINY | 12 DNÍ (BŘEZEN)

VYSOKÝ ATLAS, SAHARA, MARRÁKEŠ A FEZ | MAROKO | 9 DNÍ (DUBEN)

TO NEJLEPŠÍ Z JORDÁNSKA | 8 DNÍ (KVĚTEN)

KAZBEK 5033 M A TREKING V GRUZII | 9 DNÍ (ČERVEN)

ELBRUS A KAVKAZ | RUSKO | 9 DNÍ (ČERVENEC)

TÁBOR KYRGYZ ATA A TREK V ŤAN ŠANU | KYRGYZSTÁN | 12 DNÍ (ČERVENEC)

TREKING A VHT NA JIŽNÍM PAMÍRU | TÁDŽIKISTÁN | 17 DNÍ (SRPEN)

NUN 7135 M | INDIE | 21 DNÍ (ZÁŘÍ)

TURISTIKA V ARMÉNII Z POHODLÍ HOTELU | 9 DNÍ (LISTOPAD)

TENT PEAK 5663 M, ANNAPURNA BASE CAMP A NOSOROŽCI CHITWANU | NEPÁL | 15 DNÍ (LISTOPAD)

> PROGRAM CK > EXPEDICE 2022 > ELBRUS 5642 M

ELBRUS S AKLIMATIZACÍ V OBLASTI KYRTYK, KAVKAZ | RUSKO

Elbrus je naše nejklasičtější klasika a děláme ji už drahně let, pokaždé však s novým aklimatizačním programem.

Nabídneme i variantu pro ty, kteří už na Elbrusu byli, aby mohli plně využít čas na Kavkaze pro nové poznání

Aklimatizační program má bohatou náplň na málo navštěvovaných kopcích (tj. bez davů lidí).

A v závěru budeme mít samozřejmě dostatek času pro výstup na Elbrus.

PAMiR7000

2. - 10. července (9 dní)

16 900 Kč plus letenka (již od 8 000 Kč s Pegasus airlines nebo od 9 000 Kč s Aeroflotem)

minimální počet účastníků 8

UPOZORNĚNÍ
Horské aktivity a horolezectví jsou rizikové sporty s rizikem osobního zranění či poškození či ztráty majetku. Účastníci si toho musí být vědomi a přijmout toto osobní riziko a nést jeho případné následky. Ačkoliv se CK maximálně snaží vyvarovat se jakýchkoliv změn v programu, tyto nelze u expedičních zájezdů nikdy zcela vyloučit. Proto si vyhrazujeme právo operativně měnit program na místě dle změn letových řádů, politické nestability či přírodních katastrof a vlivů. Je nutné si uvědomit, že jsou věci, které CK nemůže ovlivnit, a proto Vás žádáme o pochopení a trpělivost.

Program

1. den odlet z Prahy do Minerálních vod, přílet do Minerálních vod a odjezd do oblasti Elbrusu do kempu Saklya, odpočinek po letu, odpoledne návštěva Čegetu, výjezd lanovkou na Čeget (3000 m), pokud bude otevřený výstup na vrchol Čeget, tak vystoupíme na tento blízký vrchol (3440 m)

2. den ráno výjezd terénními auty do doliny Kyrtyk na soutok řek Subaši a Mkjara a výstup do základního tábora, který zbudujeme pod ledovcem Mkjara. V dalších dnech budeme působit v oblasti již nalehko

3. den výstup na špičkový vyhlídkový vrchol Čatkara (3914 m) odkud uvidíme celý masív Elrusu jako na dlani, výstup je jen suťový, obtížnost 1B, odpoledne návrat ke stanům

4. den výstup ledovcem Mkjara do sedla Irik, návrat ke stanům, sbalení tábora a sestup zpět na soutok říček k odjezdu zpět do kempu

5. den výjezd lanovkou na stanici Garabaši (4000 m), výstup na Prijut 11, nocleh v chatě

6. den den pro výstup na Elbrus

7. den den pro výstup na Elbrus, pokud nebude potřebný, pak výlet na vodopády Děvičie kosy

8. den den pro výstup na Elbrus, pokud nebude potřebný, pak výlet do doliny Kogutaj s možností výstupu na štít Prochladnyj 3500 m

9. den přesun na letiště a let domů, tento den bude upřesněn dle letového řádu

PAMiR7000

Cena zahrnuje: zpáteční letenka do Minerálních Vod, vízum, pozvání a voucher do Ruska, registrace k dočasnému pobytu v Rusku (OVIR), registrace u místní horské služby pro případ zásahu, objednání ubytování v táboře i na Prijutu 11 na Elbrusu, všechny transfery během akce dle programu včetně výjezdu terénními auty, kompletní organizační zabezpečení, český horský průvodce (plynulá angličtina), ročenka VERTIGO, mapové podklady, sleva na vybavení PAMIR7000 ve výši 30% (neplatí pro péřové spací pytle).

Cena nezahrnuje: ubytování (kemp 60 Kč, hotel od 200 Kč, chata na Prijutu 250 Kč), osobní útratu, stravu, lanovku na Elbrus (200 Kč)

PAMiR7000

SLEVY A STORNO Řídí se obecnými předpisy Pamir7000. Naleznete na našem webu.

NÁROČNOST
Program je bezproblémově zvládnutelný pro průměrně zdatného vysokohorského turistu a každoročně jej s námi absolvují desítky účastníků.

PAMiR7000

TYPICKÝ DEN NA HORÁCH
Celodenní túry, některé s přenocováním. Vstávání je v normálních ranních hodinách, program vždy končí kolem 15.-16. hodiny. Pouze na Elbrus se vstává brzy (4,00 start).

VEDOUCÍ
Český horský průvodce dle platné legislativy ČR se znalostí vedení skupin v horách a poskytnutí první pomoci v horách. Znalost angličtiny a ruštiny (plynule).

PAMiR7000

POČASÍ
V období naší návštěvy je na Kavkaze teplé léto. Typický denní průběh počasí je ranní jasná obloha s nakupením oblačnosti, ze které mohou být po obědě déšť či bouřky. Možnost dvou až třídenního přechodu fronty s nízkými teplotami a deštěm. Teploty klesají s výškou. V místě bivaků lze počítat v noci s lehkými mrazíky nebo teplotami kolem nuly. Denní teploty na vrcholech by neměly klesnout pod mínus 5 stupňů. Vrcholová teplota Elbrusu může být cokoliv mezi nulou a mínus 30 stupni. Ranní teplota během výstupu na Elbrus je běžně okolo mínus 20 stupňů.

JAK SE SBALIT
Doporučujeme jeden velký batoh na expedici, který pak budeme používat v horách a jeden malý příruční, který zanecháme vždy v kempu s nepotřebnými věcmi jako depozit. Minimální litráž velkého batohu je 60 lt. Lépe 75 lt. Pro převoz zavazadel letadlem doporučujeme pytel pro leteckou přepravu z naší dílny – ochrání Vám batoh a také v něm můžete nechat poté depozit v kempu.

UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
Na aklimatizaci budeme spát v přírodě ve stanech. Pod Elbrusem budeme spát v kempu Saklya ve stanech. Stan je možné zapůjčit v CK. V kempu je WC a teplá sprcha, restaurace (jídlo, nápoje), připojení wi-fi. Je možné vaření a stravování z vlastních zdrojů, obchod je nedaleko (500-1000m). Je možné spát v hotelovém pokoji se sociálním zařízením – součást kempu. Cena za kemp byla v roce 2017 na osobu 60 Kč a na hotelovém pokoji 280 Kč. V horách nejsou stálé vybavené tábory. Stravování v horách si zajistí každý sám nákupem potravin. Vše je možné koupit na místě. Doporučujeme přiblížit stravu v horách co nejvíce svým obvyklým stravovacím návykům. Na Elbrusu spíme ve výšce 4100m v chatě u Prijutu 11. Jsou tam palandy a kuchyňka s plynem.

PAMiR7000

KOMUNIKACE A ELEKTŘINA
Během pobytu bude většinu času pokrytí signálem GSM, v horách s omezením. V kempu je možnost nabíjet el.baterie (foto, video). V horách nebude možnost dobíjení.

JAZYK A ČAS
V Rusku se mluví rusky, anglicky se lze domluvit jen velmi omezeně. Časový posun je plus 2 hodiny.

ZDRAVÍ
Vedoucí akce je proškolen Horskou službou ČR pro poskytnutí první pomoci v horách. Má s sebou klasickou lékárničku. Každý je povinen mít s sebou osobní lékárnu s následujícím složením: obvaz obyčejný i elastický, náplasti, léky proti horečce (Paralen), bolení hlavy (Ibuprofen) a průjmu (Endiaron, Reasec, Imodium, Ercefuryl či jiné). Na akci není problém s kvalitou pitné vody. Na akci není nutné žádné očkování, ale doporučujeme žloutenku A+B, jako ostatně na všechny akce.

POJIŠTĚNÍ
Na tuto akci je vhodné jakékoliv komerční pojištění pro cesty do zahraničí, které zahrnuje vysokohorskou turistiku do 6000m.

NADMOŘSKÁ VÝŠKA
Na expedici se budeme pohybovat ve středních nadmořských výškách, které by neměly mít nejmenší vliv na zdraví a kondici účastníků. Postup přes jeden bivak je u všech výstupů naprosto dostatečný pro zvládnutí této nadmořské výšky. Navržený program aklimatizace je naprosto dostatečný pro výstup na Elbrus, který svou výškou patří již mezi vysoké hory. Pokud by během výstupu bylo účastníku špatně z výšky tak, že by nebyl schopen sám sestoupit, není problém organizovat záchranu sněžným skútrem či rolbou ze strany horské služby. Pro tento účel jsou naše skupiny vždy registrovány horskou službou Ruska a ta je připravena poskytnout součinnost při záchraně postižených. Během přípravného programu bezpečně poznáme, pokud by některý z účastníků měl s pohybem ve výškách problém a výstup na Elbrus mu pak nedoporučíme.

PAMiR7000

UŽITEČNÉ TIPY
Pro ochranu zavazadel doporučujeme užít námi vyráběné pytle pro leteckou přepravu, které na místě poslouží jako depozit. Najdete na našem webu. Dále doporučujeme vzít si s sebou do letadla své horské boty a neposílat je v odbaveném zavazadle. V případě ztráty/zpoždění zavazadel lze na místě doplnit většinu sortimentu, kromě padnoucích a vyzkoušených bot.

VYBAVENÍ
Stan, karimatka, spacák, trekové hůlky, lehký cepín, mačky. Potřeby na vaření - ešus, hrnek, lžíce, nůž, vařič (plynové bomby budou po příletu dostupné). Pevná treková obuv. Oblečení dole na teplé podnebí. Oblečení nahoře na teploty pod nulou (Elbrus může být velmi mrazivý). Pozor, nutná ochrana proti slunci - klobouk, šátek, pomáda, krém s vysokým faktorem. Všichni účastníci mají možnost nákupu vybavení PAMIR7000 se slevou cca 30% (velkoobchodní ceny) a dále zvýhodněného nákupu se slevou až 30% vybavení značek Pinguin, Singing Rock, Grivel, Lanex. Mačky, cepíny, přilby, karabiny či úvazky je možné půjčit v půjčovně CK – viz odkaz Půjčovna.

VÁHOVÉ LIMITY ZAVAZADEL
Standardně 23 nebo 30 kg odbavených zavazadel a 8 kg příručního zavazadla. Upřesníme po nákupu letenek dle pravidel konkrétní letecké společnosti.

VÍZA A POVOLENÍ
ČR i SR má s Ruskou federací vízový styk. Účastník zašle pro potřeby vyřízení víza vyplněný dotazník , 1x pasovou fotografii, kopii pasu (stačí scan) a na výzvu CK také fyzicky cestovní pas, jeho platnost bude minimálně do července 2019. Pas dostane až na odjezdu na expedici na letišti. Součástí víza je také pozvání a voucher, vše vyřídí CK.

MÍSTNÍ ÚTRATA
Na místě počítejte s nákupem potravin, ubytováním a osobní útratou. Doporučujeme kapesné cca 200 USD.

Formality: na výpravu je nutný cestovní pas platný minimálně do července 2021. Zájemce o účast vyplní přihlášku a odešle ji do CK (stačí elektronicky), dále postupuje dle pokynů CK. Platbou zálohy se klient stává účastníkem expedice s rezervovaným místem (nikoliv sepsáním smlouvy). Doplatek musí být zaslán nejpozději 40 dní před odjezdem. V opačném případě zaniká nárok na slevy a klient riskuje vyloučení z expedice bez nároku na náhradu. Platba za letenku proběhne do 5 dní od vydání pokynu CK k platbě (záleží na libovůli letecké společnosti), cenu letenky nelze vzhledem k vývoji cen ropy nijak předpovědět.

copyright PAMIR7000, anno 2019